• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Tüketim Malzemeleri Çıkışı

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
150 Koduna sahip taşınırların tüketimi ile ilgili olarak TKYS de yapılacak işlemler:
Tüketim malzeme çıkışlarının yapılabilmesi için öncelikle bu taşınırların talep edilmesi gerekmektedir.
Talep olmadan tüketim işlemini yapamıyoruz. Çoğu kurumda Taşınır Kayıt Yetkilisi kendisi talep edip tüketim işlemini yapabiliyor. Önceden talep eden kişinin başkası olması gerekiyordu. TKYS de düzenleme yapıldı ve Taşınır Kayıt Yetkilisi artık talep işlemi yapabiliyor.
Taşınır İstek Belgesi oluşturabilmek için öncelikle İstek birimi oluşturmamız gerekiyor. Tüketim malzemeleri için birime çıkış yapılacaksa yerleşim yeri de tanımlanmalı.
1.JPG
Taşınır istek belgesi oluştur dediğimizde tüketim malzemeleri karşımıza geliyor.
2.JPG
Eğer herhangi bir taşınırı bulamıyorsanız yada hiçbir taşınır ekranda görünmüyorsa ambar sorumlusu ekranında işlem yapmamız gerekiyor.
3.JPG
Taşınır İstek Belgesi oluştururken hangi taşınırdan kaç tane istenileceğini bilemiyorsak ambar sayım raporunu almamız gerekiyor.
4.JPG
Aldığımız raporda hangi taşınırdan kaç tane olduğu görünecek.
5.JPG
Taşınır istek belgesi ekranında talep sütununa gerekli bilgiyi yazarak taşınırları birime yada kişiye vermiş olacağız.
Taşınırların nereye yada kime verileceğini seçtikten sonra TIB Oluştur diyoruz.
6.JPG
TIB İstek belgesi oluştuktan sonra Taşınır İstek Belgesi Listesini açarak istek belgemizin en sonundaki TİF oluştur butonunu seçiyoruz.
7.JPG
Karşımıza gelen ekranda ister karşılayacağınız miktarı tek tek girebilir, isterseniz "Tüketim Malzemelerinin Hepsini Karşıla" diyebilirsiniz. Sonrasında "Malzeme Listesi" ni seçiyoruz.
9.JPG
Taşınır İşlem / Taşınır Teslim Belgesi Oluştur diyerek TİF oluşturmuş olacağız.
Onaylama işlemlerinde TİF imizi bulup onaylama işlemini yapıyoruz.
10.JPG
Onaylama işleminden sonra Onaylanmış TİF ekranından TİF imizi bulabiliriz. Şimdilik Muhasebe Birimine gönderme işlemi yapamıyoruz.
11.JPG
Tüketim malzemelerine ait Tüketim Malzemeleri Dönem Çıkış Raporunu aşağıda gösterildiği gibi alarak ilgililere imzalatıp Muhasebe/Mal Müdürlüğüne teslim etmemiz gerekiyor. Oluşturduğumuz TİF bizde kalacak muhasebe birimine gitmeyecek. Bu hususta Taşınır Mal Yönetmeliğinden bilgi alabilirsiniz.
12.JPG

Çevrimiçi üyeler :
Altın Üye-Kayıtlı Üye Premium Üye-Uzman
Demo Üye

Forumda Üye Arayın

Üst Alt