• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Çözümlendi | Kilitli SGK Prim Borçları

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

enis61

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Çalıştığınız İl/İlçe
BURSA/KARACABEY
Kurumuzda ücretli öğretmenlerin e-bildirge sistemi 1997 yılından beri SGK prim borcu görülmektedir. Hatta en son ayda , yani eylül ayında tüm primleri tam olarak ödememize rağmen borç görülmektedir. Bu prim borcu nere göre çıkıyor biz mi yanlış şeyler yapıyoruz. Bu durumla karşılasan var mı? SGK'ye geçmiş yıllara ait ödeme dekontlarını gönderdik ama bir çözüme kavuşturamadık. İlçemizde SGK ile görüşmemiz sonucu "Bu zamana kadar düzelmemiş bundan sonra düzelmez" cevabını aldık. Ama bu şekilde olmaz mutlaka bir çözüm yolu vardır. Bu durumda olanlar kurumlar vardır mutlaka neler yapabiliriz. Bu borçlar nasıl silinir.

Ekli dosyalar

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Öncelikle Muhasebenizden sgk primleri gönderilirken doğru iş yeri sicil numarasına gönderiyormu emin olun. Daha sonra ödeme dekontroları ile iliniz SGK müdürlüğü muhasebe birine başvurun orada dekontorı göstererek gelen paraları buldurun ve iş verenler servisine aktarılmasını sağlayın. İşverenler servisi ilgili dekont borçları zamanında ödenmiş ise faizi ile birlikte boçları silmesi gerekiyor.

Ali Selvi

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Ayrıca 3 tane de ipc niz var onlar da ödenmesi gerekiyor. Borç miktarınız çok fazla bir an önce bu borçları sildirseniz iyi olur SGK daki çok bilmiş arkadaşlar bundan sonra düzelmez derken neye dayanarak söylemişler bunu bilmiyorum ancak verdiğiniz dekontlara istinaden bu borç miktarlarını bulup silmeleri gerekiyor. Gerekirse resmi yazı ile SGK genel müdürlüğüne başvurun.

Menderes Özer

Uzman Mutemet

Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Bingöl
Sistemden emanetteki tutarlara da bakın oraya da düşmüş olabilir. Orada da yoksa malmüdürlüğünden tek tek dekont alıp gidip sgk da kamp kurun yoksa başınıza bela olur az bir rakam değil.

R.P.

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
M.E.B.
Çalıştığınız İl/İlçe
Nevşehir / Merkez
Sn Enis61; Kurumunuzda bir öğrenci sigortaları birde Ücretli öğretmenler için olmak üzere aynı vergi no ile 2 ayrı sigorta sicilinizin olduğu düşüncesindeyim.Zaman içerisinde aynı vergi numarasından kaynaklı gönderiler sgk nın havuz sistemi nedeni ile biribirine karışmaktadır.Yapmanız gereken hangi sicilde Fazla paranız var ise diğerine aktartmanız gerekmekte bunun için sgk iş veren servisine giderek Tahsilat Emanet Aktarımını yaptırmalısınız.Bunun için SGK İşveren servisinden KişiTahsilat Emanetleri listesini isteyiniz Bu listeye göre dilekçe yazmanız yeterli Ekte gönderdiğim dilekçeyi dys de kendinize uyarlayarak sgk ya vermeniz yeterli olacaktır.Hayırlı İşler Dilerim

Ekli dosyalar

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Ben tüm sigortalı maaşlara ait ssk ödeme dekontlarını malmüdürlüğünden her ay alıp dosyanın en üstüne koyuyorum. Bu emekli kesenekleri içinde yapılması lazım. İleride bu dekontlar sizi kurtaracak

Malmüdürlüğü eski yıllara ait dekont veremiyor. Arşivden bulunup sgk ya gidilecek tek tek düşüm yaptırılacak.
Bundan sonra da sigorta ödeme ve emekli kesenekleri ödeme dekontu alıp dosyanıza bağlarsanız ileride size dua ederler.
Bu zaten böyle olması lazım ama kimse yapmıyor.
Eğer dekontlarınız olsaydı sicil numaraları yazılı oluyor o zaman emanette duran paranız ipc den düşürürdü.
Ziraat bankasından o yıllara ait dekontları isteyebilirsiniz ama vermiyorlar. Gerekçe siz saklamak zorundaydınız.
Benim başımdan geçti tek tek bulup düşümü yaptırdım borçsuz teslim ederek emekli oldum.
İşimizi sağlam yapmak gerekiyor. Mutemetlik kolay bir iş değildir.

R.P.

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
M.E.B.
Çalıştığınız İl/İlçe
Nevşehir / Merkez
Son 5 yıldan öncekileri vermiyorlar son 5 yılda mys de zaten var

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

Çevrimiçi üyeler :
Altın Üye-Kayıtlı Üye Premium Üye-Uzman
Demo Üye

Forumda Üye Arayın

Üst Alt