• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Ön Ödemeli (Avans ve Kredi Yoluyla ) Doğalgaz Alımı ve Doğalgaz Avans-Kredi Kapatma İşlemi

zahidreis

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Dünyanın En Güzel Şehirlerinden Biri
Not:Anlatımı özellikle MEB'e bağlı okul ve kurumları esas alınarak anlatılmıştır.Diğer kurumlara da ödeme emri ve diğer işlemler uyar fakat anlatımdaki sistemler yazışma usulleri olarak kendi iç usullerimiz ve programlarımız esas alınarak anlatılmıştır.Ödeme adımları zaten aynıdır.

Son zamanlarda kışın gelmesi ile okullardan ve kurumlardan yardım isteyenlerin sayısı arttı ben de buradan paylaşma ihtiyacı duydum.Ve anlatımı da eski görev yaptığım kurumuma alım yaparken anlatarak sundum. İnşaAllah faydalı olur.Kısa ve öz anlatımla detaylara girmeden ve boğmadan anlattım.

İlk olarak eğer yüksek meblağda bir alım yapacaksanız ilgili gaz şirketine üst yazı yazarak (örneği ekte dosyalarda vardır) abonelik numaranızı ve alım yapmak istediğiniz gaz miktarını belirterek alımın uygunluğunun onaylanması istenir mesela bizim bulunduğumuz yerlerde 50 bin ve üzeri yüksek meblağ sayılıyor gaz şirketi için o yüzden örneğin ben pansiyonlu bir yere gaz alırken ayda 25-30 bin senede 120 bin yakmama rağmen ama tek seferde 50 binden fazla yüklememe izin vermiyor sebebi de gaza zam gelebilir diyorlar.Sonrasında gaz şirketin onay alındıktan sonra MEB DYS (Döküman Yönetim Sistemi) harcama talimatına sayı alabilmek için kurum içi onay alırız ve sayısını harcama talimatına yazarız. Sonra ekteki dosyalardan harcama talimatınıın ve doğalgaz alımı evrakı ek yazan evrakları (İlk ödeme emrinde eklenecek evraklar harcama talimatı,doğalgaz alımıevrakı ek yazan ve ödeme emri 3 adet)doğru olarak doldurur ve hazırlarız.Sonrasında ön ödeme işlemlerine harcama talimatını mysde de hazırlayarak başlarız.DOĞALGAZ ÖN ÖDEME HARCAMA TALİMATI 1.png

DOĞALGAZ ÖN ÖDEME HARCAMA TALİMATI2.png

DOĞLGAZ ÖN ÖDEME HARCAMA TALİMATI3.png

DOĞALGAZ  ÖN ÖDEME HARCAMA TALİMATI 4.png

Harcama talimatı işlemi onaylanma ve işlemlerini yukarıdaki şekilde tamamladıktan sonra ön ödeme (avans-kredi yoluyla) ödeme emrini dökme işlemine geçebiliriz.
DOĞALGAZ ÖN ÖDEME KREDİ ÖDEMESİ ÖDEME EMRİ1.png

DOĞALGAZ ÖN ÖDEME KREDİ ÖDEMESİ ÖDEME EMRİ2.png

DOĞALGAZ ÖN ÖDEME KREDİ ÖDEMESİ ÖDEME EMRİ3.png

DOĞALGAZ ÖN ÖDEME KREDİ ÖDEMESİ ÖDEME EMRİ4.png

ÖEB onaylama ve gönderme işlemleri yapıldıktan ve muhasebeye ekleri ile teslimi sağlanıp ödeme tamamlandıktan ve ilgili hesaplara aktarıldıktan sonra avans-kredi kapama işlemine geçeriz sırasıyla;

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 1.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 2.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 3.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 4.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 5.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 6.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 7.png

DOĞALGAZ AVANS-KREDİ KAPATMA 8.png

Bu avans-kredi kapama işlemini de tamamladıktan sonra bu ödeme emrine ek olarak tekrardan harcama talimatı ve doğalgazevrakı ek yazan ve doğalgaz şirketinden kestirilen çarşaf fatura eklenecek 3 adet öeb ile teslime dilecek işlem tamam her şey hallolmuş oldu.Umarım yardımcı olur.

Ekli dosyalar

Üst Alt