• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Mutemetlik Sorunları ve Çözümleri

R.P.

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
M.E.B.
Çalıştığınız İl/İlçe
Nevşehir / Merkez
Mutemetin kelime anlamına baktığımızda 2 şık geliyor karşımıza;
-Dairelerde, iş yerlerinde bazı para işlerine bakan görevli.
-Kendisine inanılıp güvenilen, itimat edilen kimse.
Baktığımızda nede güzel kelimeler olduğu aşikar lakin bildiğiniz üzre hiç te görüldüğü gibi değil Gelin biraz irdeleyelim neden görüldüğü gibi değil ?
Bugün hepimiz mutemetlik görevini zor şartlar altında yürütmekteyiz.Mutemetlik kavramı dar olmasına rağmen her geçen gün çalışma alanı genişlemektedir.
Bazı kurumlarda mutemetlere maaş sorumluluğu dışında satın alma, fatura, sekreterlik, vezne gibi başka görevlerde veriliyor. Maaşları hazırlayıp ödeme yapan mutemetler sehven yapılan hatalar sonucunda ciddi cezalarla karşı karşıya gelmektedir. SGK 5510 Sayılı Kanunla birlikte tüm kesenek işlemlerini idari para cezasına tabi tutmuştur. Bugün SGK nın verdiği idari para cezaları mutemetin bir yıllık maaşına denk geldiği görülmüştür. Aldığımız riskleri örneklerle açıklamak gerekirse ikibin personelli bir kurumun ikiyüzü icralık personelinin 6-7 icra dosyası olsa mutemetin sehven bu kesintileri atlaması büyük olasılıktır ve sonucunda da sizi alıp savcılığa da götürmesi de an meseledir. İcralık personelin mutemeti icra kesintisinden keyfi sorumlu tutup yıpratması da cabasıdır. Sağlık Bakanlığının kanayan yarası Döner Sermaye Ek Ödeme uygulamaları, Üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığındaki doğru düzgün tanımlanamayan ek ders ödemeleri ve diğer bakanlıklarda da aynı şekil Harcırah Kanunun belirsizlikleri mutemetlere yüklenip ve aynı zamanda mutemetin personel ile karşı karşıya gelmesi sağlanıp mutemetler yıpratılmaktadır. Gelir yönünden hiç bir getirisi olmayan maaş mutemetliğin sorumluluk yönünden ağır sorumlulukları olması haksızlıktır. O yüzden biz mutemetler bir araya gelip artık sesimizi duyurmamızın zamanı gelmiştir. Şimdiye kadar hiç bir araya gelip sorunlarımızı dile getirmedik. Artık buluşma adresimiz https://www.mutemetler.com/forum/ olacaktır. Tüm mutemetler bu başlık altında toplanıp bakanlık bakanlık sorunlarımızı maddeler halinde dile getirip daha çok üye sayısına ulaşıp gerekli makamlara sendikalara başvurup haklarımızı aramalıyız. Bizler bunu gerçekleştirebilecek güçteyiz. Siz mutemet arkadaşlarımıza düşen görev aşağıdaki bakanlık ile ilgili kısımlara mutemetlik sorunlarınızı belirtmektir. Mutemet görüşlerini alındıktan sonra görüşlerimiz dilekçe haline getirilip gerekli makamlara başvurulup haklarımızı istemek için ilk adımı atmış olacağız. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde dernek olma gibi düşüncemizde vardır. Ben Milli Eğitim Bakanlığı olarak kendi sorunlarımı aşağıda dile getirdim. Diğer bakanlık mutemet arkadaşlarımında ilgili bakanlıklara sorunlarını yazmaları gerek Formumuz gerekse sorun çözümü açısından elzemdir.
Milli Eğitim Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları
1- Maaşları düzenlemekle sorumlu personeller yaptıkları işlemlerle ilgili olarak ciddi cezalara ve kişisel sözlü saldırılara maruz kalmaktadır. Memur maaşıyla çalışan biz mutemetlere GİH sınıfında tanımlı yeni bir kadro verilmeli ve özlük hakları riskleri göz önünde alınarak yeniden düzenlenmelidir.
2-Mutemet adı altında görevlendirilip taşınır kayıt kontrol yetkilisi, satın alma görevlisi ve sayman mutemet görevi verilmemelidir.
3-Milli Eğitim Bakanlığında ve İl milli eğitim müdürlüklerinde mutemetlik bölümünde görevli şeflere yılda (en az bir il dışı semineri verilirken ), işin yükünü çeken zahmetine katlanan mutemetlere neden bir sefer olsun il dışı semineri verilmiyor.
4-Muhasebe müdürlüğündeki memurlar idari amir gibi aynı onlarda bir devlet memuru oldukları halde sözlü eleştirilerine maruz kalınıyor ve idarecileri tarafından da buna müsaade ediliyor. Aynı durum içinde kurum müdürlerimiz bizlerin bu kadar özverili çalıştığı halde bu destek mutemetlere verilmiyor.
5-Ekders çizelgelerini Müdür Başyardımcısı girer. ek dersleri mutemet hazırlar ama öğretmenlerin hangi gün izinli hangi gün raporlu takibini onlar tutar.
6-Sanılıyorki mutemetlik iki tuşa bas, hesapla, çarp, böl eşittir maaş oysaki bu sadece hayal ürünü düşünceler olup gerçekle bağdaşmayan konulardır.
Sağlık Bakanlığı Sorunları Üniversiteler nutemetlik birimi sorunları Adalet Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Milli Savunma Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları İçişleri Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Dışişleri Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Maliye Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunlar Ulaştırma Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Kültür ve Turizm Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Çevre ve Orman Bakanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları Diyanet İşleri Başkanlığı Mutemetlik Birimleri Sorunları v.s.
Dostlarım; Şu an bu makaleyi okuduğunuz göre bu formun bir üyesi bu ailenin bir ferdisiniz.Sorunlarınızı belirtmek ve dahi çözüm bulmak için bu forum bulunabilecek en etkin yer yukarda da belirttiğim gibi çalışmalarımız hızla ilerlemekte sizlerin tek yapmanız gereken çevrenizdeki mutemetleri burada toplamak için ferdi çalışma yürütmenizdir. Çok Üye Çok Paylaşım. Selam ve Dua İle.
https://www.mutemetler.com/forum/

Dikkat
Bu Konu Tarafımdan yazılmış ve Telif Hakkındaki Forum Kurallarını Kabul Ediyorum.

Sedat Atlas

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Türkiye
Yıllar önce buna benzer bir çok paylaşımda bulundum.Lakin kimse yorum yapmadı kimse sorunlarını anlatmadı.Bizim Meslek erbabından iş çıkmaz moral bozmak istemem.Kimse yorum yapmamış.Bizim meslektaşların en çok sevdiği şey salonda siz çalacaksınız siz oynayacaksınız onlarda el çırpcak.
O yüzden 2 yakamız bir yere gelmiyor.

Sedat Atlas

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Türkiye
he bide salona kira parası vermeyide sevmiyorlar bedava olması lazım yoksa salonada uğramazlar.

Sedat Atlas

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Türkiye
Ben çok denedim organize olmak için ama artık yoruldum bu bayrağı başkalarına devrettim.Sizler yeni dinamik kansınız benim kaldığım yerden tekrar deneyip birlik olma şansımızı artırabilirsiniz

Ömür Kandemir

Uzman Mutemet

Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Giresun / Merkez
en büyük sorunlardan biri de; mutemetlik kadrosu olmadığı için idarecinin(harcama yetkilisi , gerçekleştirme görevlisi vs...) öde dediği bir iş için , bu iş mevzuata uygun değil dendiği zaman mutemetlik görevinden el çektirilmesi.Hiçbir şey bilmeyen ama her şeyden anlayan harcama yetkilisinin havası mevzuatsal olarak alınması lazım.

R.P.

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
M.E.B.
Çalıştığınız İl/İlçe
Nevşehir / Merkez
Üstad bu dediğin asla ferdi olarak olmuyor yapamazsın gücün yetmez Forum adminlerinin sıkça dedikleri işte bu yönde ancak insanlar bunu saadece maddi olarak değerlendiriyorlar.Her daim birlikten kuvvet doğacaktır.Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Yıllar önce buna benzer bir çok paylaşımda bulundum.Lakin kimse yorum yapmadı kimse sorunlarını anlatmadı.
Belki zamanı gelmediğindendir. Ama artık bu adıma yavaş yavaş yaklaşılmaktadır. Mutemetliğin bir sesi olarak burası var.
Yeterki bu sesin kısılmasını engellemek ve duyurmak..

Üst Alt