• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları İhraçtan Göreve İade Kesenek/Primlerin SGK ya Bildirilmesi. (5434)

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2018
Mesajlar
1,588
Puanları
318
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
İhraçtan göreve iade maaş ödemesi sonrası kesenek/primlerin SGK ya bildirilmesi. (5434)

OHAL Komisyonun karara bağladığı dosya sayısı çoğaldıkça göreve iade edilen personel sayısı da çoğalacaktır. OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edilen kamu personelleri için geçmişe dönük mali ve sosyal haklar ödenemiyor. (27/06/2018 tarihi itibariyle halen bir düzenleme yapılmadı.) Yasal bir düzenleme yapılarak mali ve sosyal hakların ödenebileceği hüküm altına alınırsa bu konu işinize yarayacaktır.
(Düzenleme yapıldı. Artık geçmişe dönük maaşlar faizsiz bir şekilde ödenebiliyor)

Elbette OHAL Komisyonu haricinde başka nedenlerle ihraç edilmiş kişilerin mahkeme kararı ile görevine iade edildiği durumlar da vardır.
Her iki durumda da izlenecek yol aynı olacaktır.

Personel ihraç edildiğinde KPHYS de durum kodu "2- Ayrılma" olarak seçilip kayıt edilmişti. Bu kodu ne yazık ki bizler değiştiremiyoruz. İlgililer Muhasebat Genel Müdürlüğünün OHAL Referans Tablosunda bulunduğu için Muhasebe/Mal Müdürlüğü ile irtibatra geçip kodun değişmesini sağlayabilirsiniz. Yada KBS Çağrı Merkezi (Uygulama Destek) ekranından göreve iade yazılarını da ekleyerek çağrı oluşturabilirsiniz.
(12/10/2018 tarihli ihraçtan göreve iade edilen personelin KBS de tekrar aktif hale getirilebilmesini içeren KBS duyurusu ektedir)

KBS Destek Uygulaması.jpg

KBS Destek Uygulaması2.jpg
Yeni çağrı oluşturduktan sonra çağrıyı tekrar ekrana getirerek ekleri ekleyebildiğimizi de hatırlatalım.

Maaş Hesaplama
Maaş hesaplama işlemi için aşağıdaki konudan uygun bir program bulabilir,
https://www.mutemetler.com/forum/konu/mutemet-excel-word-programlari-indir.99/
yada maaş hesaplama robotunu kullanabilirsiniz;
https://www.mutemetler.com/index.php
(KBS bir önceki yılın Ocak ayından itibaren münferit hesaplamaya izin veriyor. Örneğin şu an Ocak 2017 den günümüze kadar olan maaşları hesaplatabilirsiniz.)

Önemli!!! Maaş ödemesini yapmadan önce mutlaka aşağıda anlattığım gibi SGK Kesenek/Prim bildirim ekranından tutarlarınızı kontrol edin. Hesaplamanızda hata varsa SGK nın uygulmasındaki kesenek/prim tutarları ile bordronuzu düzeltin.


Hesaplanan Maaşın Ödenmesi
Örneğin geçmişe dönük 18 aylık bordro ve icmali düzenlediniz. Bu ödemeyi KPHYS manuel bordro girişinden yada MYS den yapabilirsiniz. KPHYS manuel bordro girişini kullanmanız lehinize olacaktır. Zira ilgili personelin maaş bordrolarına e-devletten bakabileceği vs avantajları daha önce anlatmıştık.
https://www.mutemetler.com/forum/konu/ihractan-goereve-iade-primlerin-sgk-ya-bildirilmesi-5510.5692/
Hatırlatma:
Bordronuzda Zorunlu BES kesintisi varsa bu primlere ilişkin datayı emeklilik şirketinize göndermeniz gerekiyor. Çoğu emeklilik şirketi gelen primin hangi personele ve hangi aylara ait olduğunu bilemediğinden prim tutarı muhasebe biriminin emanet hesabına düşüyor. Ayrıca zorunlu BES kesintisi Nisan 2017 döneminden başlayacak.

Kesenek/Primlerin SGK ya Gönderilmesi (5434)

5510 sonrası bildirimi için tıklayın

https://kesenek.sgk.gov.tr/KesenekWeb/ adresinden giriş yaptıktan sonra sol taraftaki sütundan "Kesenek / Prim" başlığı altındaki "Ek Mahiyette - Bir veya birden fazla dönem" seçeneğini seçiyoruz.
Karşımıza çıkacak olan uygulama ekranı:

SGK1.jpg
Kullanıcı adı, şifre, sigortalı bilgileri, dönemler vs bilgileri girip tamam diyoruz.

SGK2.jpg
Karşımıza üstteki gibi bir ekran çıkıyor. "Durum Kodu" "G.Hizmet Borç." "İ.Para Cezası" ve "İntibak Tahsisi" alanları haricindeki eksiksiz dolduruyoruz. Birini bile boş bırakırsak "Gönder" butonu pasif olarak kalacaktır.

SGK3.jpg
Gördüğünüz üzere "Terfi Tarihi" alanının son satırını boş bıraktığım için "Gönder" butonu halen aktif değil. Burada eksik yaptığım daha doğrusu unuttuğum detay terfi tarihini hep 0000 olarak yazmış olmam. İlgili personel göreve iade edildikten sonra personel birimi tarafından geçmişe dönük terfi işlemleri yapılmalı. Terfi tarihi alanı da "1503" "1510" şeklinde belirtilmeli.
Siz "derece/kademe" "kıdem hizmeti" vs alanlarını doldurdukça kesenek / prim / %100 artış tutarları otomatik olarak gelecektir.

Tüm bilgileri girdikten sonra "Gönder" butonuna bastığımızda icmal bordromuzdaki tutarlarla birebir aynı rakamların çıkması gerekiyor.

SGK4.jpg
 

Ekli dosyalar

Çevrimiçi üyeler :
Altın Üye-Kayıtlı Üye Premium Üye-Uzman
Demo Üye

Forumda Üye Arayın

Üst Alt