• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Editörün Seçimi İhraçtan Göreve İade Kesenek/Primlerin SGK ya Bildirilmesi. (5434)

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
Benim bir personelim ihraç edilmişti. Şimdi komisyon kararıyla başka bir kurumda işe başladı. Farkları yeni kurum mu yapar eski kurum mu
Geriye dönük mali haklarını göreve başladığı kurum yapar

özkan göktaş

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
İzmir/Ödemiş
İhraçtan göreve iade maaş ödemesi sonrası kesenek/primlerin SGK ya bildirilmesi. (5434)

OHAL Komisyonun karara bağladığı dosya sayısı çoğaldıkça göreve iade edilen personel sayısı da çoğalacaktır. OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edilen kamu personelleri için geçmişe dönük mali ve sosyal haklar ödenemiyor. (27/06/2018 tarihi itibariyle halen bir düzenleme yapılmadı.) Yasal bir düzenleme yapılarak mali ve sosyal hakların ödenebileceği hüküm altına alınırsa bu konu işinize yarayacaktır.
(Düzenleme yapıldı. Artık geçmişe dönük maaşlar faizsiz bir şekilde ödenebiliyor)

Elbette OHAL Komisyonu haricinde başka nedenlerle ihraç edilmiş kişilerin mahkeme kararı ile görevine iade edildiği durumlar da vardır.
Her iki durumda da izlenecek yol aynı olacaktır.

Personel ihraç edildiğinde KPHYS de durum kodu "2- Ayrılma" olarak seçilip kayıt edilmişti. Bu kodu ne yazık ki bizler değiştiremiyoruz. İlgililer Muhasebat Genel Müdürlüğünün OHAL Referans Tablosunda bulunduğu için Muhasebe/Mal Müdürlüğü ile irtibatra geçip kodun değişmesini sağlayabilirsiniz. Yada KBS Çağrı Merkezi (Uygulama Destek) ekranından göreve iade yazılarını da ekleyerek çağrı oluşturabilirsiniz.
(12/10/2018 tarihli ihraçtan göreve iade edilen personelin KBS de tekrar aktif hale getirilebilmesini içeren KBS duyurusu ektedir)

Ekli dosyayı görüntüle 3356

Ekli dosyayı görüntüle 3357
Yeni çağrı oluşturduktan sonra çağrıyı tekrar ekrana getirerek ekleri ekleyebildiğimizi de hatırlatalım.

Maaş Hesaplama
Maaş hesaplama işlemi için aşağıdaki konudan uygun bir program bulabilir,
https://www.mutemetler.com/forum/konu/mutemet-excel-word-programlari-indir.99/
yada maaş hesaplama robotunu kullanabilirsiniz;
https://www.mutemetler.com/index.php
(KBS bir önceki yılın Ocak ayından itibaren münferit hesaplamaya izin veriyor. Örneğin şu an Ocak 2017 den günümüze kadar olan maaşları hesaplatabilirsiniz.)

Önemli!!! Maaş ödemesini yapmadan önce mutlaka aşağıda anlattığım gibi SGK Kesenek/Prim bildirim ekranından tutarlarınızı kontrol edin. Hesaplamanızda hata varsa SGK nın uygulmasındaki kesenek/prim tutarları ile bordronuzu düzeltin.

Hesaplanan Maaşın Ödenmesi
Örneğin geçmişe dönük 18 aylık bordro ve icmali düzenlediniz. Bu ödemeyi KPHYS manuel bordro girişinden yada MYS den yapabilirsiniz. KPHYS manuel bordro girişini kullanmanız lehinize olacaktır. Zira ilgili personelin maaş bordrolarına e-devletten bakabileceği vs avantajları daha önce anlatmıştık.
https://www.mutemetler.com/forum/konu/ihractan-goereve-iade-primlerin-sgk-ya-bildirilmesi-5510.5692/
Hatırlatma:
Bordronuzda Zorunlu BES kesintisi varsa bu primlere ilişkin datayı emeklilik şirketinize göndermeniz gerekiyor. Çoğu emeklilik şirketi gelen primin hangi personele ve hangi aylara ait olduğunu bilemediğinden prim tutarı muhasebe biriminin emanet hesabına düşüyor. Ayrıca zorunlu BES kesintisi Nisan 2017 döneminden başlayacak.

Kesenek/Primlerin SGK ya Gönderilmesi (5434)

5510 sonrası bildirimi için tıklayın

https://kesenek.sgk.gov.tr/KesenekWeb/ adresinden giriş yaptıktan sonra sol taraftaki sütundan "Kesenek / Prim" başlığı altındaki "Ek Mahiyette - Bir veya birden fazla dönem" seçeneğini seçiyoruz.
Karşımıza çıkacak olan uygulama ekranı:

Ekli dosyayı görüntüle 3358
Kullanıcı adı, şifre, sigortalı bilgileri, dönemler vs bilgileri girip tamam diyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 3359
Karşımıza üstteki gibi bir ekran çıkıyor. "Durum Kodu" "G.Hizmet Borç." "İ.Para Cezası" ve "İntibak Tahsisi" alanları haricindeki eksiksiz dolduruyoruz. Birini bile boş bırakırsak "Gönder" butonu pasif olarak kalacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 3360
Gördüğünüz üzere "Terfi Tarihi" alanının son satırını boş bıraktığım için "Gönder" butonu halen aktif değil. Burada eksik yaptığım daha doğrusu unuttuğum detay terfi tarihini hep 0000 olarak yazmış olmam. İlgili personel göreve iade edildikten sonra personel birimi tarafından geçmişe dönük terfi işlemleri yapılmalı. Terfi tarihi alanı da "1503" "1510" şeklinde belirtilmeli.
Siz "derece/kademe" "kıdem hizmeti" vs alanlarını doldurdukça kesenek / prim / %100 artış tutarları otomatik olarak gelecektir.

Tüm bilgileri girdikten sonra "Gönder" butonuna bastığımızda icmal bordromuzdaki tutarlarla birebir aynı rakamların çıkması gerekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 3361
merhabalar arkadaşlar öncelikle kolay gelsin benimde ihraçtan dönen 5434 lü personelim oldu geriye dönük keseneklerini girmeye çalıştım , Kasım-2016 tarihinden geçerli kesenek bilgilerini girmeye çalıştım buna ilişkin tabloyu da ekte sundum benim sıkıntım şu yönde %20 kurum ve %16 şahıs kesenek miktarlarında herhangi bir sıkıntı yok ama ama %12 GSS miktarı benim hazırlamış olduğum geriye dönük maaş bordrosu cetvelindeki GSS miktarına göre 5 tl gibi bir eksiklik var her iki tabloyuda ekte sundum ayrıca 17 ekim 2018 tarihinde göreve başlattığım bu personelle ilgili ekim ayından 2 günlük prim girmem lazım ama bu kesenek tablosu ona izin vermiyor ne yapmam gerekli bana yardımcı olursanaz çok sevinirim arkadaşlar

Ekli dosyalar

R.P.

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
M.E.B.
Çalıştığınız İl/İlçe
Nevşehir / Merkez
Güzel bir çalışma tebrik ederim Emeği geçenlerede teşekkür ederim.

Hüseyin ÇEVİK

Site Admin

Yönetici
Site Admin
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Milli Eğitim Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Çorum/Bayat
merhabalar arkadaşlar öncelikle kolay gelsin benimde ihraçtan dönen 5434 lü personelim oldu geriye dönük keseneklerini girmeye çalıştım , Kasım-2016 tarihinden geçerli kesenek bilgilerini girmeye çalıştım buna ilişkin tabloyu da ekte sundum benim sıkıntım şu yönde %20 kurum ve %16 şahıs kesenek miktarlarında herhangi bir sıkıntı yok ama ama %12 GSS miktarı benim hazırlamış olduğum geriye dönük maaş bordrosu cetvelindeki GSS miktarına göre 5 tl gibi bir eksiklik var her iki tabloyuda ekte sundum ayrıca 17 ekim 2018 tarihinde göreve başlattığım bu personelle ilgili ekim ayından 2 günlük prim girmem lazım ama bu kesenek tablosu ona izin vermiyor ne yapmam gerekli bana yardımcı olursanaz çok sevinirim arkadaşlar
Sadece GSS tutarında hata var dediğin için bordronun hepsine bakmadım. Sadece GSS hesaplama formulüne baktım. Formuldeki matrahınız yanlış, yan ödemeyi de yani "H" sütununu da eklemişsiniz o sütunu silmeniz gerekiyor. Ayrıca sadece ilk satırda çarpma oranınızı 0,12 yapacağınız yere 0,112 yapmışsınız. Bu düzeltmeleri yapınca sorun çözülecektir.
İkinci sorunuza gelince siz bu personel göreve başladığı zaman ödemiş olduğunuz (17/10-14/11 arası kıst maaşında kesenek kesmediniz. 5434 te kıst maaşlarda kesenek kesilmediği için) Siz şimdi bu kişiye 2018 Ekim ayı için 30 günlük prim bildirip ödemesini de ona göre yapmalısınız.
Bu ödemenin sizin için rahat yolu, kişiye tam maaş hesaplatın, ödemiş olduğunuz kıst bordronuzun çıktısını da elinize alın, Birbirinden çıkararak gerekli tutarları yazın. (Kişi borcu yapıyormuş gibi.
Örnek olması için, 1846,10 TL taban aylığı ödenmesi gerekiyorken kıstta 1727,00 TL ödediniz bu bordroda ise kişiye taban aylığı olarak 1846,10-1727,00= 119,10 TL taban aylığına brüt olarak gireceksiniz. Ödeme kalemlerini de kesinti kalemlerini de bu mantık ile hesaplayın. Sorununuz çözülecektir.
Ama tekrar hatırlatayım sadece GSS formulünüze baktım.

özkan göktaş

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
İzmir/Ödemiş
Sadece GSS tutarında hata var dediğin için bordronun hepsine bakmadım. Sadece GSS hesaplama formulüne baktım. Formuldeki matrahınız yanlış, yan ödemeyi de yani "H" sütununu da eklemişsiniz o sütunu silmeniz gerekiyor. Ayrıca sadece ilk satırda çarpma oranınızı 0,12 yapacağınız yere 0,112 yapmışsınız. Bu düzeltmeleri yapınca sorun çözülecektir.
İkinci sorunuza gelince siz bu personel göreve başladığı zaman ödemiş olduğunuz (17/10-14/11 arası kıst maaşında kesenek kesmediniz. 5434 te kıst maaşlarda kesenek kesilmediği için) Siz şimdi bu kişiye 2018 Ekim ayı için 30 günlük prim bildirip ödemesini de ona göre yapmalısınız.
Bu ödemenin sizin için rahat yolu, kişiye tam maaş hesaplatın, ödemiş olduğunuz kıst bordronuzun çıktısını da elinize alın, Birbirinden çıkararak gerekli tutarları yazın. (Kişi borcu yapıyormuş gibi.
Örnek olması için, 1846,10 TL taban aylığı ödenmesi gerekiyorken kıstta 1727,00 TL ödediniz bu bordroda ise kişiye taban aylığı olarak 1846,10-1727,00= 119,10 TL taban aylığına brüt olarak gireceksiniz. Ödeme kalemlerini de kesinti kalemlerini de bu mantık ile hesaplayın. Sorununuz çözülecektir.
Ama tekrar hatırlatayım sadece GSS formulünüze baktım.
hüseyin bey çok teşekkür ederim yardımınız için gss olayını çözdüm diğer kıst olan kısım ile de uğraşıyorum inşallah onuda kazasız hallederiz sıkıntı yaşarsam yine sizleri rahatsız ederim buradan Allah hepinizden razı olsun.

Hüseyin ÇEVİK

Site Admin

Yönetici
Site Admin
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Milli Eğitim Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Çorum/Bayat
hüseyin bey çok teşekkür ederim yardımınız için gss olayını çözdüm diğer kıst olan kısım ile de uğraşıyorum inşallah onuda kazasız hallederiz sıkıntı yaşarsam yine sizleri rahatsız ederim buradan Allah hepinizden razı olsun.
Kıst maaşla ilgili kısmı da dediğim gibi yaparsanız daha kolay olur.
Büyük ihtimal ile net ele geçen negatif olacak yani kişiye ödeme yapılmayacak kişiye borç çıkacak. SGK kesintisi sebebiyle böyle olacaktır. Hatalı bir durum değildir bu, kafanızı karıştırmasın.
Yani olması gereken o iki gün için kişiye borç çıkmasıdır.

özkan göktaş

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
İzmir/Ödemiş
Kıst maaşla ilgili kısmı da dediğim gibi yaparsanız daha kolay olur.
Büyük ihtimal ile net ele geçen negatif olacak yani kişiye ödeme yapılmayacak kişiye borç çıkacak. SGK kesintisi sebebiyle böyle olacaktır. Hatalı bir durum değildir bu, kafanızı karıştırmasın.
Yani olması gereken o iki gün için kişiye borç çıkmasıdır.
SGK dan bize emekli olduktan sonra aldığı emekli maaşına ilişkin hesap dökümü gönderdi bende ödemesini yaparken gönderilen miktarın mahsup edilip sgk nın hesabına gönderilmesi için bankaya yazı yazacağım ama ben halen şu 2 günlük kesenek olayında takılı kaldım.

Hüseyin ÇEVİK

Site Admin

Yönetici
Site Admin
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Milli Eğitim Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Çorum/Bayat
SGK dan bize emekli olduktan sonra aldığı emekli maaşına ilişkin hesap dökümü gönderdi bende ödemesini yaparken gönderilen miktarın mahsup edilip sgk nın hesabına gönderilmesi için bankaya yazı yazacağım ama ben halen şu 2 günlük kesenek olayında takılı kaldım.
Cevaplamakta çok geç kaldım maalesef. Umarım sıkıntınızı çözmüşsünüzdür.
5434 e tabi personelin aybaşından sonra göreve başlaması sebebiyle ödenen kıst maaşta kesenek kesintisi olmuyor. Personeliniz göreve başladıktan sonra ilk dediğiniz (Kasım/2018) maaşı bordrosunu kontrol ederseniz eğer kişinin kıst maaş bordrosunda kesenek kesilmediğini göreceksiniz. Doğal olarak bu kıst maaş için kesenek bildirimi de yapmadınız.
Bu sebepten dolayı hiç kesenek bildirimi yapmadığınız Ekim/2018 dönemi içinde 30 günlük kesenek bildirmeniz gerekiyor.

özkan göktaş

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
İzmir/Ödemiş
Cevaplamakta çok geç kaldım maalesef. Umarım sıkıntınızı çözmüşsünüzdür.
5434 e tabi personelin aybaşından sonra göreve başlaması sebebiyle ödenen kıst maaşta kesenek kesintisi olmuyor. Personeliniz göreve başladıktan sonra ilk dediğiniz (Kasım/2018) maaşı bordrosunu kontrol ederseniz eğer kişinin kıst maaş bordrosunda kesenek kesilmediğini göreceksiniz. Doğal olarak bu kıst maaş için kesenek bildirimi de yapmadınız.
Bu sebepten dolayı hiç kesenek bildirimi yapmadığınız Ekim/2018 dönemi içinde 30 günlük kesenek bildirmeniz gerekiyor.
hüseyin hocam çok teşekkür ederim hallettik bakalım inşallah bugün ödeme emrini göndereceğim mal müdürlüğüne birkaç gün içerisinde de kesenek bilgilerinin girişini yapacağım kesenek miktarlarını önce girdim rakamlar tutacakmı diye bir sorun yok şükürler olsun bakalım inşallah kazasız atlatabiliriz bu durumu.
Ama şöylede bir sıkıntım hasıl oldu toplu emekli ikramiyesi de almış bu vatandaş onu tekrar emeklilik talebinde bulunduğunda dikkate alacağım sanırım bilginiz varmı bu konuda

Üst Alt