• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Tartışma Hitap Emekli Kesenekleri ile Ödenen Keseneklerin Uyumsuzluğu

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
SGK Emekli keseneği ve kurum karşılığıı/prim gönderilmesinde esas alınan emeklilik keseneğine esasaylık derece ve kademesi ile var ise ek gösterge rakamlarının (ilk defa 5510 tabi olan memurlar için ödemeye esas/kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri esas alındı) SGK kesenek bilgi sistemi üzerinden düzenlenen aylık prim ve hizmet belgelerinde yer alan derece ve kademe ile var olan ek gösterge rakamları uyumlu olmadığı tespit edilmiştir.

Konuya ait SGK yazısı ektedir.

Şimdi bu yazının özeti şöyledir. Zamanında açılan HİTAP ver sistemine girilen derece ve kademeler ile maaşta ödenen derece ve kademeler arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Buna göre, örneğin hitap'ta 3/1 olan bir memurun maaş ödemelerinde 3/3 ödendiği yada 4/1 ödendiği yönünde hatalar olduğu belirtiliyor.
Özlük her ay maaş yapılacak birime terfileri yollar ve terfiler işlenir ona göre kesenekler ödenir.
Burda HİTAP'mı hatalı girildi maaşlardamı yanlış girildi kontrol yapılmalıdır.
HİTAP verilerine göre maaşlarınızda düzenlemeye gidilmemesi, her memurun maaşlardaki emekliye esas derece ve kademelerin HİTAP ile birebir tutması gerekiyor.
Tutmayan derece ve kademelerin düzeltilmesi zor ve uzun zaman alan işlerdir.
Mesela, HİTAP'ta 8/1 olan bir memurun maaştaki Emekli DK si 9/1 görünüyorsa, bunun kontrolü yapılmalıdır. Eğer maaştaki yanlış ise terfi ilerlemesi yada geriye dönük terfi ilerlemesi yapılması gerekiyor. KBS'nin ön tarafından düzeltilmesi ileride bir çok sorunlara yol açacaktır.

Bu nedenle memurarın maaşlarındaki derece ve kademelerin hitap veri sistemindek ile uyuşması uymayanların düzeltilmesi gerekmektedir.

İşte burda esas sorun şudur. Muetemtlik herkesin gördüğü gibi kolay bir iş değildir. Yapılan işlerin ileride bir çok memuru mağdur edeceği özellikle emekllik maaşlarında etkin olacağı aşikardır.
Yapılan işlemlerin sağlık yapılması bu işin doğru yapılmasından ve öğrenilmesinden geçer.

Ekli dosyalar

zahidreis

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Dünyanın En Güzel Şehirlerinden Biri
Bize geldi 3-4 kişide uyumsuzluk vardı hitap kaydı ile kesenekler uyumsuz diye biz de düzelttik hitapta ise hata hitaptan kesenek de ise kesenekten

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Bize geldi 3-4 kişide uyumsuzluk vardı hitap kaydı ile kesenekler uyumsuz diye biz de düzelttik hitapta ise hata hitaptan kesenek de ise kesenekten
Maaşta nasıl düzelttiniz. Derecelerde oynama yapıldımı

zahidreis

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Çalıştığınız İl/İlçe
Tuğrul abi genelde derece kademe farkı vardı biri mesela 4/3 hitap ve mebbiste maaşta 7/3te kalmış bize geldiği kurumda hiç yapmamışlar il içinden gelmişti bu kişi bunun gibi 2-3 kişide hitap-kbs maaş drece kademe ve ekgösterge farklılıkları vardı bunları düzelttik geri ödemelerini yaptık 2 kişide ise 5434-5510 farkı vardı memuriyete girişi 4c tescilde örneği 1.10.2008 öncesi iken hitapta ve diğer kayıtlarda 5510 gözüküyordu diğerinin bunun t zıttı şeklindeydi oturduk hitap 4 c tescil kbs hepsini biribirine senkronize ettik uyumsuzlukları eşitledik hitaptaki yanlış hizmetlerei diğer olması gereken aktardık kesnekleri yanlış ödenenlerin kesnekleri olması gerektiği gibi yaptık sgknın bizden istediği gibi 4c tescil-kbs-hitap birbirinin aynısı hale geldi

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Geriye dönük yaptıysanız sorun yok.
Birde hitap daki yanlış ise tam çorba olur demek istediğim hitabın doğrumu bakalım.
Sıkıntı burda.
İlçeden arkadaşla görüştük maaştaki hizmet dökümü ile uyumlu ama hitap farklı çıkmış. Arada hizmet dökümü düzeltmelerde yapılıp maaşa bildirilmedi mi acaba

zahidreis

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Çalıştığınız İl/İlçe
mebbisteki kadro kayıtları doğruydu işlenmeyenler varsa önce onları onay alıp işledim sonra hitap modülünden aktarım yaptı sonra hitapwebden kontrol ve sıkıntı olan yerlere rötüş yaptım hepsi ayna gibi oldu

zahidreis

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Çalıştığınız İl/İlçe
Önce Milli Eğitim olduğumuz için özlük bilgilerimizin doğruluğu ve ana baz programı olarak mebbis kayıtlarında skıntı varsa onu düzelttim sonra hitap modülünden bigileri güncelleyip mebbisle hitapı eşitledimsonra uyumsuzluk varsa 4-tescil girişleri ve kesenekler ile kbsyi karşılaştırıp onları da eşitledim hepsi birebir aynı oldu artık sistemde eksik kayıt ve uyumsuzluk ve bilgi eksikliği kalmamış oldu

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Önce Milli Eğitim olduğumuz için özlük bilgilerimizin doğruluğu ve ana baz programı olarak mebbis kayıtlarında skıntı varsa onu düzelttim sonra hitap modülünden bigileri güncelleyip mebbisle hitapı eşitledimsonra uyumsuzluk varsa 4-tescil girişleri ve kesenekler ile kbsyi karşılaştırıp onları da eşitledim hepsi birebir aynı oldu artık sistemde eksik kayıt ve uyumsuzluk ve bilgi eksikliği kalmamış oldu
Hitapa siz bakıyorsanız çok güzel. Özlük ile destek hizmetleri arasında harp varsa sıkıntı çok oluyor.
Geçmiş olsun o zaman. Şu an tüm türkiyede bu konu başladı.
Amacımız yapılanları aktarmak.
Sağolasın üstad.

Üst Alt