• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Editörün Seçimi E-Vizite Uygulaması Nasıl Kullanılır | Rapor Onaylama

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
30 Eylül 2014
Mesajlar
5,990
Puanları
403
Yaş
52
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
7147
Şekil 3-Giriş​
Resmi tıklayarak giriş yapılır.
Ekranı Giriş yaptıktan sonra gelen sayfada kullanıcılar, “Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Geçici İş Göremezlik Mahsuplaştırma İşlemleri”, gerçekleştirebilmektedirler. (Şekil-4)

7148
Şekil 4 – Ana Ekran
2.ELEKTRONİK ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİM İŞLEMLERİ 2.1.Kimlik No’ya Göre Rapor Arama Bu menüde, sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenmiş ve henüz işverence çalışılmadığına dair bildirim işlemleri yapılmamış raporlar kimlik numarası bazında listelenmektedir. “Kimlik No’ya Göre Rapor Arama” ekranında, sigortalının “T.C. Kimlik No” ve “Rapor Türü” girilerek “Rapor Ara” sorgulama butonuna basılarak sorgulama yapılmaktadır. (Şekil-5)

7149
Gelen ekranda sigortalının, “kimlik numarası”, “ad, soyadı”, “vaka”, “rapor başlama tarihi“, “işbaşı/kontrol tarihi” ve “ceza durumu” bilgileri listelenmektedir. Ekranda listelenen ilgili rapor için seçildikten sonra ( ),“Detay Görüntüle” ve “Personelim Değildir” butonları ile işlemler gerçekleştirebilmektedir. (Şekil-6)

7150
Çalışılmadığına dair bildirim işleminin yapılabilmesi için detay görüntüle botunu kullanılması gerekmektedir. Ekranda yer alan ödeme başlangıç tarihi ile işverence seçilecek ödeme bitiş tarihi arasında “çalışmıştır” veya “çalışmamıştır” seçimi yapılarak çalışılmadığına dair bildirim işlemi tamamlanmaktadır. (Şekil-7)

7151
2.2.Tarihe Göre Rapor Arama Bu menüde, sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenmiş ve henüz işverence çalışılmadığına dair bildirim işlemleri yapılmamış raporlar tarih bazında listelenmektedir. “Tarihe Göre Rapor Arama” sayfasında gelen ekranda tarih seçildikten sonra “Rapor Ara” butonuna tıklanarak rapor sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu ekran ile seçilen tarihe kadar bildirim işlemi yapılmamış olan tüm raporlar listelenmektedir. (Şekil-8)

7152
Gelen ekranda sigortalının, “kimlik numarası”, “ad, soyadı”, “vaka”, “rapor başlama tarihi“, “işbaşı/kontrol tarihi” ve “ceza durumu” bilgileri listelenmektedir. (Şekil-9)

7153
İşlem yapılmak istenen rapor seçildikten sonra, verilen rapor tarihleri için sigortalının “Çalışmamıştır” veya “Çalışmıştır” bildirimi “Detay Görüntüle” butonu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. (Şekil-10)

7154
2.3.İşveren İletişim Bilgileri Bu menüde, sigortalının istirahat raporu alması durumunda işveren e-posta gönderilmek üzere işverenin iletişim bilgileri kaydedilmekte ve güncellenebilmektedir

7155
Şekil 11 – İletişim Bilgilerini Kaydetme/Güncelleme “İşveren İletişim Bilgileri” sayfasında mevcut işveren iletişim bilgileri gösterilmektedir. Daha önce bir kayıt yapılmamış ise yeni bilgiler girilerek güncelleme işlemi yapılabilmektedir. Gerektiği durumlarda hemen altında yer alan formdan telefon ve mail adresleri güncellenebilmektedir. Girilen e-posta adresine sigortalı istirahat raporu aldığında bilgilendirme maili gönderilmektedir. (Şekil-11) 2.4.Onaylı Rapor Bu menüde, işverence çalışılmadığına dair bildirim işlemleri yapılmış istirahat raporları görüntülenmektedir. Gelen ekranda girilen tarih aralıklarında onay işlemi yapılmış raporlar listelenmektedir. (Şekil-12)

7156
Şekil 12 – Onaylanan Rapor Arama Ekranı Sorgulama sonrası listelenen raporlardan ilgili rapor seçildikten sonra “onay iptal” butonu ile rapor onayı iptal edilebilecek veya “onay detayları” butonu ile rapora ait detay bilgileri görüntülenebilecektir. (Şekil-13)

7157
Onay iptali gerçekleştirilen raporlar tekrar onaylanmak üzere sorgulama ekranlarında (TC Kimlik No’ya/Tarihe Göre Rapor Arama) listelenmektedir. 2.5.Arşiv Bu menüde, sosyal güvenlik merkezi personeli tarafından çeşitli gerekçelerle arşive kaldırılmış istirahat raporları görüntülenmektedir. (Şekil-15)

7158
Şekil 15-Arşiv Sorgulama Ekranı Gelen ekranda tarih aralığı girildikten sonra bu dönemde arşive kaldırılmış raporlar listelenmektedir. Ekranda, “kimlik numarası”, “ad, soyadı”, “vaka”, “rapor başlama tarihi“, “işbaşı/kontrol tarihi” ve “açıklama” bilgileri yer almaktadır. İlgili rapor seçilerek rapor detay bilgilerine ulaşılabilmekte ve çalışılmadığına dair bildirim işlemi yapılabilmektedir.

7159
3.Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri “Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri” menüsü kullanılarak herhangi bir nedenle bildirim yapılamaması durumunda işveren tarafından “Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri” ekranlarından bildirim işlemi yapılabilmektedir. 3.1. Giriş Manuel bildirim girişi yapılması için kullanılan bu menüde, ilk olarak sigortalının T.C. Kimlik Numarası veya sicil numarası ile sorgulama yapılmaktadır. (Şekil-16)

7160
Gelen ekranda, sigortalının T.C. Kimlik No, Sicil No, Ad Soyad bilgileri görüntülenmektedir. Rapor başlangıç tarihi, işe başlama tarihi bilgilerinin girilebileceği alanlar doldurularak, sigortalı için geçici iş göremezlik ödeme işlemlerinin hazırlanmasına olanak sağlayan tüm bilgiler, işveren tarafından ilgili Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne gönderilebilmektedir. (Şekil-17)

7161
3.2. Görüntüleme Bu menüde, T.C. Kimlik No ve Sicil Numarası ile arama yapılarak ilgili sigortalının rapor bilgilerine ulaşılabilmektedir.(Şekil-18)

7162
Gelen ekranda listelenen raporlarda sigortalının “Ad Soyad”, “Rapor Başlangıç Tarihi”, “İşe Başlama Tarihi” ve “Nitelik Durumu” bilgileri görüntülenmektedir. (Şekil-19)

7163
İlgili rapor listeden seçilerek, “Detay Görüntüle” butonu ile raporun manuel olarak bildiriminin yapılması sırasında girilen bilgilere ulaşılabilmektedir. (Şekil-20)

7164
3.3. Güncelleme Bu menüde, daha önce manuel çalışılmadığına dair bildirimi yapılan raporlar kimlik numarası ile sorgulama yapılarak listelenebilmektedir. (Şekil-21)

7165
Gelen ekranda listelenen raporların detaylarına güncelleme butonu aracılığı ile ulaşılmaktadır. (Şekil-22)

7166 

Özlem Özarslan Taşkın

PREMİUM

Premium Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Nisan 2018
Mesajlar
121
Puanları
28
Yaş
30
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık Bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Afyon/Sandıklı
21.08.2019-31.08.2019 tarihleri arasında rapor alan 4D personelin 02.09.2019 tarihinde işveren onayı yapıldı. fakat hastalık girilmesi gerekirken trafik kazası girilmiş. Rapor veren polk. iptal etmek istiyor iş veren onayını kaldırıp yeniden aynı tarihlerde rapor düzenleyecek. Sgk dan Ödeme henüz çıkmamış işveren olarak bugün tarihi ile raporu iptal etsem cezai bir işlem uygulanır mı tarafıma? H.Tuğrul SÜMER
 

haydarcetin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Nisan 2017
Mesajlar
119
Puanları
18
Yaş
47
Çalıştığınız Bakanlık
yükseköğretim kurumları
Çalıştığınız İl/İlçe
AFYONKARAHİSAR
ekteki iş göremezlik raporunda 0 tarhinden 0 tarihine kadar istirahatlidir yazıyor. çalışmasımı gerekiyor raporu anlayamadım.
 

Ekli dosyalar

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ekim 2014
Mesajlar
1,977
Puanları
183
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Çalışılmadığına Dair Bildirim ekranından raporun başlayış ve bitiş tarihlerini kontol edin. eğer orada da aynı ise personelinize söyleyin rapor tarihini aldığı hastaneden düzelttirin.
 

Ali Selvi

Uzman Mutemet & Moderatör

Yönetici
Moderatör
Uzman Mutemet
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ekim 2014
Mesajlar
1,977
Puanları
183
Çalıştığınız Bakanlık
Sağlık bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
Yozgat / merkez
Evet iş kazası olabilir dikkat etmek lazım iş kazası ise bildirimde bulunmayı unutmayın ilgili forum konularını dikkatlice inceleyin İş kazası bildiriminde bulunmamanın cezası büyük.
 

Çevrimiçi üyeler :
Altın Üye-Kayıtlı Üye Premium Üye-Uzman
Demo Üye

Forumda Üye Arayın

Üst Alt