• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Aylıksız İzin Kesenek/Prim Mahsubu ve SGK Bildirimleri

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
657 SK 4/A Maddesine tabi personelin aylıksız izne ayrılması durumunda kesenek/prim mahsubu ve SGK bildirimleri nasıl yapılır ?

Tarihlerle örnek verecek olursak konu daha iyi anlaşılacaktır.
10/07/2018 tarihinde kurum maaşlarınızı onayladınız ve muhasebe birimi maaş tutarlarını kurum banka hesabınıza gönderdi.
12/07/2018 tarihinde 657 4/A ya tabi bir personelinizin 15/07/2018 tarihinde (daha öncesinde de olabilir mesela 13/07/2018) aylıksız izne ayrılacağını öğrendiniz.

Kesenek/primlerin muhasebe biriminden SGK ya ödenmemesi için muhasebe birimindeki personel ile irtibata geçin. Mahsup işlemi yapacağınızı mutlaka belirtin. Çoğu muhasebe birimi ayın 30 una kadar bekliyor ancak siz önleminizi alın. Mahsup işlemi yapabilmek için tutarların SGK ya aktarılmamış olması gerekli.

Temmuz 2018 maaşı için kişi borcu tablosunda;
Personel 5510 sonrası ise %7,5 GSSP Devlet katkısı, 5434 lü ise %12 GSSP katkısı hakedilmiş olarak gösterin.
Aylıksız izindeki personele GSSP ödemesi devam edeceği için GSSP tutarlarını haketmiş olarak gösteriyoruz.
(5510 sonrası personel için bir yıl boyunca GSSP ödemesi yapılır. Bazı istisna durumlarda süre gözetilmez örneğin askerlik. 5434 e tabi personel için süre sınırlaması gibi bir durum söz konusu değildir.)
(2 gün (13/07/2018 ve 14/07/2018 tarihleri) için ayrı bir kişi borcu tablosu düzenleyeceksiniz ancak burada mahsup ve SGK bildirim işlemi olmadığı için konu başlığı kapsamında değil.)

Personeliniz 16/07/2018 tarihinde aylıksız izne ayrılır ise, kesenek ve primler SGK ya gönderilmemiş olsa dahi muhasebe/mal müdürlüğü mahsup işlemine izin vermiyor.

Mahsup işlemleri
Personelinize ait kişi borcu tablosunu hazırladıktan sonra üst yazı yazarken mahsup işlemine ait bilgi vermeniz gerekmekte.
Örneğin kişi borcu tablonuzda 3000 TL tutar çıktı. Yazıda "... dönemi için 3.000,00 TL nin kişi borcu olarak kayıt altına alınması, aşağıda dökümü yapılan 500 TL kesenek ve primler toplamının mahsup edilmesi ve geriye kalan 2.500,00 TL nin yasal faizi ile birlikte tahsili hususlarında gereğini arz/rica ederim. ..." şeklinde bilgi vermeniz gerekiyor.
Yazımızın alt kısmına da kesinti dökümlerini yazacağız.

5510 öncesi personel için;
10.2.2.1 Devlet %11 Mal.Yaş.Primi xxx TL
10.2.1.1 Kişi %9 Mal.Yaş.Primi xxx TL
10.2.1.2 Kişi %5 GSS Primi xxx TL
TOPLAM XX TL

5434 e tabi personel için;
1.2.1.0 Devlet %20 Kesenek katkısı xxx TL
1.1.1.0 Kişi %16 Kesenek aidat xxx TL
TOPLAM XX TL

Yazı ekine ÖEB sureti eklemeyi unutmayın. Muhasebe/Mal Müdürlüğü bu ÖEB numarasından mahsup işlemi yapacak.

5510 Sonrası Personel GSSP Fark Ödemesi
Üstte mahsup işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmıştık. 5510 sonrası personel aylıksız izinli iken %12 GSSP ödemesi devam edilir. Mahsup sırasında kişi %5 GSSP tutarı mahsup edildi, geriye Devlet %7,5 GSS Primi kaldı. Bu tutarı %12 ye tamamız gerekiyor. Bunun için;
Öncelikle %4,5 GSS Primini için bordro düzenleyerek MYS de ÖEBdüzenliyoruz.
%4,5 GSSP bordromuzu düzenledikten sonra MYS de aşağıdaki adımları izleyerek ÖEB düzenleyin

Yeni Harcama:
İşin adı tanımı öeb açıklaması kısımlarını geçiyorum istediğiniz şekilde açıklama yazarsınız.
  • Ödeme Kaynağı Türü: Merkezi Yönetim
  • Ödeme Kaynağı Alt Türü: .. Bakanlığı Bütçesi
  • Harcama Türü: Personel Gideri
  • Harcama Alt Türü: Memur Maaşı
  • Bütçe Tertibi: 1.1 de olur 1.2 de olur ben 1.1 seçtim.
  • Ön Ödeme Türü: Ön Ödeme Yok
Ödeme Emri Belgesi:
  • Hak sahibi: Ben personeli hak sahibi olarak gösteriyorum bazıları kurumu hak sahibi yapıyor. Sonuç değişmiyor ele geçen tutar yok çünkü. Bu işlemi kimin için yaptığınızı ileride görebilmek için personeli hak sahibi göstermek daha mantıklı. Karar sizin.
  • Ödeme Kalemi Türü: Sağlık Primi Ödemeleri - Memurlar
  • Kesinti Türü: SGK
  • Kesinti Alt Türü: Genel Sağlık Sigortası Primi (işveren-memur)
Kesinti Alt Türü alanında %12 GSSP de seçilebilirdi ancak daha önce %7,5 tutarı bu koddan ödendiği için %4,5 tutarını da bu koddan gönderiyorum. %12 GSSP seçilseydi sorun olurmuydu ? Hayır.
MYS de düzenlemiş olduğunuz %4,5 GSS Prim tutarının da ayın 30 una kadar SGK ya gönderildiğinden emin olun.

Kesenek/Primlere ait Bildirgelernin SGK ya Gönderilmesi
KPHYS den emsan verileri bilgisayarımıza indirdikten sonra SGK Kesenek web sitesinde "Kesenek/Prim" başlığı altındaki asıl mahiyette bildirimleri bulunurken ilgiye ait satırı siliyoruz.
"Aylıksız İzinli Personel GSS" başlığı altındaki "Asıl Mahiyette" bildirimini verirken ilgili için bir satır ekleyip %12 GSS Primini bu alanda bildiriyoruz.

Yukarıda anlatılanlara ek olarak yapılması zorunlu olmayan faydalı olacak bir bilgi;

15/07/2018 tarihli maaş için banka ile görüşüp ilgiliye maaşın ödenmemesini sağlarsanız iyi olur.
İlgiliye ödenecek tutarı kurum hesabınızda bekletebileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz muhasebe biriminin banka hesabına da eft/havale ettirebilirsiniz.
Bunun sebebi de faiz işletilmesinin önüne geçmektir. Kişi borcu yazınızda tutarın ilgiliye hiç ödenmediği ve faiz işletilmemesi gerektiğini bildirirseniz faiz uygulanmaz. Bu işlemi yapmaz, maaşı personele ödedikten sonra kişi borcunu tebliğ ederseniz personele faiz ödetmiş olursunuz. Takdir idarenin...

Üst Alt