• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Açıkta İken Göreve İade Kesenek Hesaplama ve Bildirimi (5510)

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2018
Mesajlar
1,588
Puanları
318
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Açıkta iken göreve iade edilen 5434 e tabi personelin kesenek prim bildirimini aşağıdaki linkini verdiğim konuda anlatmıştım.
Bu konuda sadece prim bildirimini anlatacağım. Olayı daha iyi anlamanız açısından öncelikle 5434 e tabi personelle ilgili konuyu incelemenizi tavsiye ederim.
https://www.mutemetler.com/forum/konu/acikta-iken-goereve-iade-kesenek-hesaplama-ve-bildirimi-5434.5657/

Önceki konuda kesenek/primleri SGK nın bildirim uygulamasından kontrol etmeden ödemeyi yapmamanız gerektiğini bildirmiştim. 5510 sonrası personelde de durum aynı. Öncelikle kesenek bildirim sayfasında ek mahiyette bir veya birden fazla dönemi seçiyoruz. Açılan pencerede aşağıdaki gibi seçimlerimizi yapıp personele ait TC ad soyad ve kullanıcı adı şifre alanlarını dolduruyoruz.
1sgk bildirge.jpg

Geçelim ikinci adıma

2sgk bildirge.jpg

Bu ekranda yine durum kodu "A" ibresini kaldırıyoruz. 5434 ten farklı olarak burada "P.Ö. Gün sayısı" alanı var. Gün sayısını 30 olarak değiştiriyoruz. Satır sayısı çok ise diğer örnekte pratik yolunu anlatmıştım.
Gün sayısını da düzelttikten sonra Tazminatlar alanındaki rakamı da düzeltiyoruz. Örneğimdeki personelin tazminat oranı 56 idi. 2/3 bordrosunda 0,093259*9500*56%=496,14/3*2=330,76 ödendi
330,76 ödediğim halde 248,07 görünüyor.
Herhangi bir problem yok, buradaki rakamlar prime esas tazminat tutarıdır. Yani daha önce ödediğimiz tutar 2/3 olsa da bildirimde bulunurken tazminat ve aylık tutarlar bordrodaki gibi yazılmıyor yarısı yazılıyor. (Başlığını neden hakedilen toplamlar demişler ki ? insanı korkutuyorlar.)

"A" ibaresini kaldırdık. Gün sayısını düzeltmiştik. Tazminatı 496,14 olarak düzeltiyoruz.
Bu işlemleri yaptıktan sonra rakamlar da tam maaşta olması gerektiği gibi karşımıza çıkıyor.

3sgk bildirge.jpg

Gönder butonuna bastığımızda 1/3 bordrosundaki primler toplamı ile bildirim ekranındaki "ilave edilecek toplam tutar" aynı olmalı. Farklı ise aradaki farkı bulup düzeltiyoruz.
Diğer konuda da belirttiğim gibi bildirimi göndermeden kapatıyoruz.

Ödeme KPHYS den yapılırsa 5510 sonrası emsan veri dosyasında kişi için birden fazla satır oluşuyor. Bu satırları silip bildirgemizi gönderiyoruz. Satırları silmezsek gönderme işlemine izin vermiyor. Sonra üstteki gibi bildirimde bulunuyoruz. MYS den ödeme yapılacaksa emsan veri dosyasına herhangi bir veri yansımayacağından sileceğimiz birşey de olmayacak.
 
Üst Alt