• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları Açıkta İken Göreve İade Kesenek Hesaplama ve Bildirimi (5434)

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Normalde açığa alma işlemi çok nadir olur. OHAL süresince eskisine göre daha fazla açıkta iken göreve iade edilme durumları olmaya başladı. (İhraçtan göreve iade için farklı bir konu açacağız)
Kurumunda fazla personeli olmayan arkadaşlar bu konuya yabancı olduğu için çok fazla hata yapmakta. Çoğu arkadaşımız bildirimleri unutuyor yada yanlış bildiriyor.
Yeni konu açarak cevap almaya çalışan arkadaşlar eksik bilgi vererek konu açtığı için elimizde hiç temiz konu yok. Cevaplar ve sorular birbirine giriyor. Arkadaşlar tekrar rica ediyorum: Konu açarken sorununuz ile ilgili mümkün olduğunca detay verin. Maaş ise personelin tabi olduğu kanunu, (5434 lü 5510 lu gibi) terfi ise terfi tarih aralığı vs... şeklinde.

Öncelikle aşağıdaki açıklamaların 5510 öncesi yani 5434 e tabi 657 4/A personeller için olduğunu, döner sermaye ile ilgili bilgilerin bulunmadığını belirtelim. (Hâkim/savcılar 2802 SK tabidir. Hesaplama farklıdır)
5510 a tabi personelin SGK bildirimleri için aşağıdaki linkten konuyu inceleyebilirsiniz.
https://www.mutemetler.com/forum/konu/acikta-iken-goereve-iade-kesenek-hesaplama-ve-bildirimi-5510.5626/

Açığa alınan personelin KPHYS de durum kodu "6 Açığa Alınma (2/3)" şeklinde seçilidir. Öncelikle bu kodu "9- Diğer Bilgilerdeki Değişiklikler" olarak değiştiriyoruz.
1 işlem kodu değişikliği.jpg

İlgili personelin 1/3 maaşını maalesef manuel hazırlayacağız. Biz emekli olduktan sonra KPHYS bu işlemi yapmaya başlayacaktır.

Açıktaki personele sosyal hakların tamamının, diğer unsurların 2/3 oranında ödendiğinin ve kesenek/primlerin 1/2 sinin kesildiğini biliyoruz.
Göreve iade sonrası geri kalan 1/3 unsurlar ile 1/2 kesenek/primler ödenecek, sosyal haklar ve asgari geçim indirimi uygulanmayacaktır.

1/3 maaş hesaplamayı şuan anlatamayacağım ancak emekli kesenek/primlerinin kontrolünü yapmadan ödeme işlemini yapmayın.
Hazırlamış olduğunuz 1/3 bordrosundaki tutarların doğru olup olmadığını aşağıda anlatıldığı gibi kontrol edebilirsiniz.
  • Aylık Tutar
Örneğin 6/3 de bulunan personelin göstergesi 810 dur. Yani tam maaşta ilgilinin aylık tutarı 810*0,10855=87,93 TL
2/3 maaşta ne ödemişiz ? 58,62 TL
1/3 maaşta ne ödeyeceğiz ? 87,93-58,62=29,31 TL

Şunu diyebilirsiniz: 58,62/2=29,31 TL yapıyor zaten niye uğraştırdın ? Her zaman doğru rakam çıkmayabilir. Örneğin tam aylıktaki tutar 397 TL diyelim. 2/3 bordroda; 397/3*2=264,67. 1/3 bordroda 264,67/2 dersek 132,34 yapar. 264,67+132,34= 397,01
1 kuruş fark çıkıyor. Ben olması gerektiği gibi anlatayım gerisi size kalmış.

Diğer alanları da bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Başka bir husus geçmiş aylar vergi matrahıdır. 1/3 bordronuzu hazırlarken ilgilinin maaş bilgi girişi ekranından güncel kümülatif vergi matrahını bulup bu matrah üzerine ilave ederek ödeme yapmalısınız.
1/3 bordrolarındaki toplam vergi matrahlarının ilgilinin mevcut matrahına ilave edilmesini aşağıdaki konuda anlatmıştım. 1/3 bordlarındaki matrah mutlaka KPHYS deki mevcut matrahına ilave edilerek güncellenmelidir. Ayrıca yine aynı konuda mevcut vergi matrahını nereden bulacağınızı da görebilirsiniz.
https://www.mutemetler.com/forum/konu/gecmise-doenuek-terfi-oedemesi-ve-sgk-bildirimleri.5608/

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nisan 2017 döneminde başlamıştı. İlgili halen bu sistemden çıkmamış ise 1/3 bordrosunda da kesmeye devam edilmeli. Ancak Haziran 2017 döneminde sistemden çıkmış ise Nisan ve Mayıs ayları için kesinti yapmamalısınız.

Birden fazla dönem için ödeme yapıyorsanız Sendika ve BES tutarları için ayrı listeler hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca BES tutarlarını ilgili firmanın tahsilat ekranından bildirmeniz gerekli yoksa tutar muhasebe birimine emanete düşecek. Firma tutarı geri gönderiyor.
Yine 1/3 bordroda sendika yada BES kesintisinin yapılıp yapılmayacağına dair kesin bir bilgi bulamadım. Tüm hakları geri verildiğine göre kesmek gerekir diye düşünüyorum. Elinde kesilmeyeceği şeklinde net bir bilgi olan varsa konuyu cevapladığında bu alanı güncelleyerek doğru bilgiyi ulaştırmış oluruz. İlgili açıkta geçirdiği süre zarfında sendikasını değiştirmiş olabilir buna dikkat edin. Sendika kesintilerinin toplamını tek bir sendikaya göndermeyin.

Dikkate almamanız gereken bir durum ise geçmişe dönük verilen terfi kararıdır. İlgili açıkta iken göreve iade edildikten sonra personel birimi tarafından geçmişe dönük terfi işlemi yapılmalıdır. 1/3 ödemelerinde bu terfi işlemini yapmaya kalkarsanız 2/3 dönemi eski değerler ile ödendiğinden eksik ödeme yapmış olursunuz. Öncelikle eski derece kademe hizmet süresiyle ödeme yapıp sonra ayrı bir terfi bordrosu yapmalısınız. Geçmişe dönük terfi işlemi ile ilgili konu linkini üstte vermiştim.
Terfi işleminde dikkat edilecek konu ise sadece derece kademe farkının değil kıdem tazminatı farkının da ödenmesi gerektiğidir.

Şimdi gelelim kesenek ve primlere. Arkadaşlar bu konuda yanlış işlem yapmamak için kesinlikle 2/3 bordrosundaki 1/2 kesenek/primleri 1/3 bordrosuna olduğu gibi yazıp kesmiyoruz.
Kesenek ve primler alanına 2/3 bordrosundaki rakamları yazıp ödemeyi yaptıktan sonra bildirgeyi verirken tutturamayıp sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu yüzden ödemeyi yapmadan önce SGK Kesenek Bildirim ekranından doğru rakamları bulacağız.
https://kesenek.sgk.gov.tr/KesenekWeb/ adresinde "Ek Mahiyette Bir veya Birden Fazla Dönem" i seçerek uygulama giriş ekranına geliyoruz.

2 sgk bildirge.jpg

Görseldeki gibi "Açığa Alınma Sonrası... " seçeneğini seçip diğer alanları doldurup ikinci ekrana geçiyoruz.

2 sgk bildirge 2.jpg

Ekranımız açıldı.
Bir önceki ekranda bilgilerini girdiğimiz personelin daha önce yapılan bildirimlerindeki değerler geldi.
Benim personelim Ağustos 2016 döneminden beri açıkta olduğu için çok sayıda satır var. Örnek için fazla satır olması iyi. Personelin emekliliğe ve ödemeye esas derece kademeleri farklı. 5434 olduğu için olağan bir durum. Sizde böyle olmayabilir.
Şimdi baştaki "A" yani açıkta kodunu kaldırıyorum. Ardından yeni derece/kademe ve kıdem hizmet süresini düzeltiyorum.

Bu sırada size pratik bir bilgi; İlk "A" yazan yere gelip klavyeden "delete" tuşuna basıp yine klavyeden "enter" tuşuna basın. Bu sıralamayla devam ederseniz fareyle kediyle uğraşmadan hızlı bir şekilde kodların tamamını silebilirsiniz. Derece/kademe, kıdem hizmeti alanları için de bu geçerlidir. Delete - Yeni değer - Enter, Delete - Yeni değer - Enter... Fareyi sevenler kendi bilir :)

Düzeltmelerden sonra tutarlar değişecek. Bende değerler şu şekilde değişti

2 sgk bildirge 3.jpg

Açıkta kodunu sildiğimizde tutarların iki katına çıktığını görüyoruz. Ancak tam 2 katı olmadı...
1. resimde yani 2/3 bordrosunun kesenek bildirimlerinde %16 şahıs tutarı 163,42 TL idi. "A" yı kaldırdım ve tutar 163,42*2=326,84 TL olması gerekirken 326,83 TL oldu. Yani 2/3 bordorsundaki kesenek 163,42 TL iken 1/3 bordrosunda kesenek tutarı 163,41 TL oldu.

Eğer 1/3 bordronuzda kesenek/prim tutarlarını nasıl olsa eskiside 1/2 oranındaydı diye değiştirmezseniz yani açıkta iken ödenen tutarları olduğu gibi 1/3 bordrosuna yazarsanız bildirgeyi verirken "İlave edilecek toplam tutar" değeriniz tutmayacak.
Biraz uğraştırıcı bir işlem ancak ay ay kontrol edip 1/3 bordronuzdaki kesenek/primleri düzeltmeniz gerekiyor.

"Gönder" butonuna bastığımızda kesenek/prim tutarları ve toplam tutar karşımıza çıkıyor. 1/3 bordrolarındaki kesenek/prim tutarların toplamı bu alandaki tutarla eşit olmalıdır.

"Hayır, onaylamıyorum" diyerek sayfayı kapatın. Gönderip başınıza iş açmayın daha muhasebe/mal müdürlüğünden geçmedi ÖEB. İlgiliye ödenmedi maaşı. Ücret ödendikten sonra tekrar yapacaksınız bu işlemi. :)

1/3 bordolarımızı KPHYS manuel bordro girişinden girip ayın 15 inde maaşı ile birlikte ödeyeceğimiz için 5434 asıl bildirim emsan veri dosyasında intibak sütununa geliyor bu rakamlar. O rakamı silip bildirimi anlattığım şekilde yapacağız. Ödemeyi MYS den yaptıysak emsan veri dosyasına herhangi bir rakam yansımadığı için silinecek bir bilgi de olmayacak.

Üst Alt