• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları 5510 Sonrası Geçmişe Dönük Tazminat Ödeme Bordrosu ve Prim Bildirimi

Eren Yasin

V.I.P

Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Ocak 2018
Mesajlar
1,588
Puanları
318
Çalıştığınız Bakanlık
Adalet Bakanlığı
Personele ödenecek geçmişe dönük terfi farkını yada sehven eksik ödenen tutarları her zaman KPHYS den yapamayabilirsiniz. Personel kurumunuzdan ayrılmış olabilir yada geçmiş yıllara ait terfi ile de karşılaşabilirsiniz.
Terfiyi KPHYS de işlerken derece ve kademe girişini yapıp tazminat seçimini yapmadan kaydedip geçtiğimiz de oluyor. Bu durmda aylık, ek gösterge aylığı gibi ödeme kalemleri doğru şekilde hesaplanıp ödenirken zam ve tazminatlar eksik ödenebiliyor.

terfi ekranı.jpg
Bu örneğimizde 5510 sonrası bir personele geçmişe dönük sadece Özel Hizmet Tazminatı ve Ek ödeme farkını vereceğiz ayrıca primleri SGK ya göndereceğiz.

Örnekteki bordroda Gelir Vergisi yok. SGK Primleri gelir vergisi matrahından düşülüyor yani bu tür ödemelerde ilgiliden daha önce kesilen gelir vergisi fazla kesilmiş olacağından iade söz konusu. Fazla kesilen gelir vergisinin iadesi için ayrıca bir tablo düzenleyerek ilgilinin hesabına yatırılmasını isteyebilirsiniz. Her personelde gelir vergisi iade edilecek diye bir şart yok. Engellilik indirmi, agi oranının yüksek olması gibi nedenlerle ilgiliden gelir vergisi kesilememiş olabilir.
Bordroyu basit tuttum. Formül dışında herhangi bir fonksiyon yok. Sonuçta ÖHT ve Ek ödemeden başka bir kalem yoktu. Forumda daha detaylı bordro bulabilir yada kendi düzenlediğiniz bordroyu da kullanabilirsiniz. Bulduğunuz bordroları inceleyip üzerinde çalışmanız yada sıfırdan kendi bordronuzu oluşturmanız hesaplama mantığını anlamanız açısından daha faydalı olacaktır.
bordro.jpg
Örneğimizde ilgiliye Kasım 2017 - Mayıs 2018 dönemleri arası ÖHT ve Ek Ödeme tutarlarına ait farkları hesapladık. Bu bordrodaki tutarları KPHYS manuel bordro girişinden girerek ayın 15 inde maaşıyla birlikte ödeyebiliriz.
Ancak personel kurumdan ayrılmış ise yada aylıksız izinli olup kendisi için GSSP ödemesi de yapılmıyorsa manuel bordro girişinden veri girerek ödeme yapamayız. Bu durumda ödemeyi MYS den yapmak zorundayız.

5510 sonrası personel kıst/terfi emsan verisini KPHYS den indirdikten sonra SGK ya bildirimde bir çoğumuz hatalı bildirim yapıyoruz.
Örneğin Haziranda personelinize Ocak ayından geçerli terfi verdiniz. Geçmişe dönük 5 aylık bordro otomatik olarak oluşuyor ve bu bordrolardaki prim tutarları kıst/terfi emsan verisi olarak KPHYS den indiriliyor. Peki bunu SGK ya nasıl bildiriyoruz ? Hatalı işlem tam da burada başlıyor. Bildirim sebebi "geçmişe dönük yapılan terfi işlemi sonucu..." Ait olduğu dönem "Mayıs-2018"... ait olduğu dönem sadece Mayıs-2018 değil aslında. Her ay için ayrı ayrı bildirimde bulunmak eziyetli bir iş olduğundan tüm primleri Mayıs 2018 için bildirip geçiyoruz.
Çok önemli bir husus olmasa da aslında hatalı bir bildirim. Kim uğraşır tutarları ayırıp ay ay bildirim verme işiyle.
Kesenek bildirimini kaldıracaklarına dair söylentiler var. Söylentinin detayı BKMYBS kapsamında KBS ile SGK kesenek uygulmasının entegre edileceği. Olursa rahatlarız şimdilik söylenti...
https://kesenek.sgk.gov.tr/KesenekWeb/ adresinde Kesenek/Prim başlığı altındaki "Ek Mahiyette - Sadece Bir Dönem" i seçerek uygulamayı açıyoruz.
SGK1.jpg
İlgili alanları doldurup geçiyoruz.
SGK2.jpg
Bu ekranda manuel satır ekleyecek olursak gönder butonu çalışmıyor. "Dosya Aç" seçeneği ile konuya ekli "emsan data.txt" dosyasını seçin. Ekrana gelen bilgileri değiştirerek gönderme işlemini yapabilirsiniz.

İkinci bir bildirim seçeneği ise "Ek mahiyette - Bir veya birden fazla dönem" seçeneğidir. Bu ekranda "Ek Bordro Sebebi" alanına "Prime Esas Kazanç Unsurlarında Yapılan Hatalı Bildirimlere İlişkin Düzeltme İşlemi" seçilmelidir. Bu bildirim şeklinin detaylarına girmeyeceğim çünkü önceki veriler ile yeni verilerin tamamını bordronuzda göstermelisiniz.
Sadece tazminat tutarları değil, aylık, ek gösterge aylığı, kıdem aylığı ve prim tutarları ile yeni tutarlar gösterilip aradaki fark alınmalıdır. Bu şekilde hazırlanan bordro biraz daha karmaşıktır. Hesaplaması da bildirimi de zahmetlidir. Bu nedenle ilk anlattığım bildirim seçeneğini uygulama daha mantıklı olacaktır.
 

Ekli dosyalar

Üst Alt