• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Köşe Yazıları 5434 Sayılı Kanuna Tabi Personelin Emekli Kesenegi Esas Aylığı Düzeltilmesi

NAZAN ÇAĞLAR

SUSKUN
Premium Üye
Altın Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Kasım 2017
Mesajlar
284
Puanları
53
Yaş
41
Çalıştığınız Bakanlık
SAĞLIK BAKANLIĞI
Çalıştığınız İl/İlçe
HATAY /YAYLADAĞI
Her dönem karşımıza çıkan bir sorunun çözümünü sizlerle paylaşmak istedim..
Herkesin arşivinde olması gereken önemli notlardan biridir benim için ...
Paylaşmış oldugum dosya eğitim amaçlı olup
Kendi şahsıma Ankara sgk Bölge sorumlusu Halis AYDIN tarafından gönderilmiştir..

İlk defa göreve 5510 Sayılı Kanunu yürürlüğünden önce başlayan personel yönünden(5434 Sayılı Kanuna tabi personel)
(Maaşını(aylıklarını) ayın 15 nde peşin alan personel yönünden 15/10/2008 maaşını ayın 1 inci günü alanlar için ise 01/10/2008 tarihinden önce kesenek kesilip kesilmediğine bakılmaksızın bir gün bile olsa 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/A maddesine tabi kadrolu memurluk, yedek subaylık, vekil öğretmenlik, vekil ebelik, vekil hemşirelik, vekil imam hatiplik hizmeti bulunanlar sosyal güvenlik yönünden 5434 Sayılı Kanuna tabi olmak durumundadırlar. 15/10/2008 tarihinden önce 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine tabi olarak geçen hizmetler 5434 Sayılı Kanunun tespiti yönünden dikkate alınmamaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine tabi hizmetler eski adıyla SSK’ya tabi(506 Sayılı Kanuna tabi) hizmet olup söz konusu hizmeti olanlar (657 4/B maddesine tabi) kesinlikle 5434 Sayılı Kanunun tespitinde dikkate alınmayacaktır. 15/10/2008 tarihinden önce 657 4/B maddesine tabi hizmeti bulunup 15/10/2008 tarihinden sonra kadroya geçirilen personelin Sosyal güvenlik yönünden statüsü 5510 Sayılı Kanun sonrası personel olarak adlandırılacaktır.

5510 Sayılı Kanunun yürürlüğünden önce(diğer bir ifade ile 5434 Sayılı Kanuna tabi) göreve başlayan personelin çeşitli nedenlerle geçmiş dönemlerde kesenek ve kurum karşılık tutarları gönderilirken emekli keseneğine esas aylığının hesap edilmesine esas derece, kademe, ek gösterge ,kıdem yılı v.b. unsurlarında (geçmişe dönük olarak) hatalı, eksik veya yanlış bir bildirim yapılmış olabilir.

Geçmişe dönük olarak hatalı, yanlış veya eksik bildirilen derece, kademe, ek gösterge, kıdem yılı unsurlarının olması gereken gerçek veriler(unsurlar) üzerinden düzeltilerek geçmişe dönük olarak yeniden gönderilebilmesi hatalı gönderilen verileri düzeltilmesi her zaman mümkün bulunmaktadır.

5434 Sayılı Kanuna tabi (5510 Sayılı Kanunun yürürlüğünden önce göreve başlayan) personelin herhangi bir nedenle geçmiş dönemlerde aylık prim ve hizmet belgeleri gönderilirken çeşitli nedenlerle emekli keseneğine esas aylık unsurlarında(derece, kademe, ek gösterge, kıdem yılı unsurlarında ) hatalı bildirimde bulunulmuş olabilir.

Örneğin ilgilinin terfi ettirilme işlemi unutulmuş bu nedenle emekli keseneğine esas derece,kademesi eksik gönderilmiş olabilir. İnsan Kaynakları biriminden personelin terfisi kesenekleri gönderen birime geç intikal etmiş olabilir.

İlgili bir üst öğrenimi bitirmiş ve geçmişe dönük olarak emsal intibakı yapılmamış olabilir.

Hangi nedenle olursa olsun 5434 Sayılı Kanuna tabi personelin emekli keseneğine esas aylığın hesap edilmesine esas unsurlarda geçmişe dönük eksik, hatalı,yanlış olarak gönderilen kesenekler herhangi bir idari para cezası uygulanmaksızın her zaman geçmişe dönük olarak düzeltilebilmektedir.

Yazının devamı için ekli dosyayı indiriniz...
 
Dikkat
Bu Konu Tarafımdan yazılmış ve Telif Hakkındaki Forum Kurallarını Kabul Ediyorum.

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt