• Konu Başlıklarına ait Mesaj içerikleri Misafirlere Blur sistemi ile karartılmıştır. İçeriği net olarak görüntülemek için üye olmanız gerekmektedir.

Çözümlendi | Kilitli 2547 sayılı kanunun 35. maddesine göre eksik kalan mecburi hizmet borcunun hesaplanma yöntemi

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..

antigone62

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Eylül 2019
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
39
Çalıştığınız Bakanlık
kültür bakanlığı
Çalıştığınız İl/İlçe
kayseri
2547 sayılı kanunun 33. maddesine göre (yurt dışı görevlendirmeleri) hem yök kanununda hem de diğer ilgili mevzuatta mecburi hizmetin ve eksik mecburi hizmetin hesaplanmasına ilişkin hükümler var. Ancak 2547 sayılı kanunun 35. maddesine göre (yurt içi görevlendirmeleri) hesap yöntemi bakabildiğim kadarıyla yok.

SORUM:
06.10.2008 tarihinde çalıştığı üniversiteden lisansüstü eğitim için başka bir üniversiteye giden bir araştırma görevlisi, 28.11.2014 tarihinde asli üniversitesine dönerek göreve başlıyor. Ağustos 2019 tarihinde istifa ederek başka kuruma geçmek için borcunun hesaplanmasını istiyor. Kişinin yaklaşık 17 ay eksik mecburi hizmeti kalmıştır. Eksik mecburi hizmet süresinin borç yükümlülüğünün hesaplanmasında dikkate hangi tarihler alınacaktır? 06.10.2008-28.11.2014 tarihleri arasında (öğrenim gördüğü sürece) almış olduğu brüt maaşların %50 artırımlı ve faiz oranı hesaplanarak mı, yoksa 2019 yılında en son aldığı brüt maaşın %50 artırımlı ve faiz oranı hesaplanarak mı borçlandırma yapılacak?
Teşekkürler...
 

H.Tuğrul SÜMER

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
30 Eylül 2014
Mesajlar
5,994
Puanları
403
Yaş
52
Çalıştığınız Bakanlık
TEKEL | MEB | Emekli
Çalıştığınız İl/İlçe
Balıkesir/Edremit
Hocam bu konuya yabancıyız. Anladığım kadarıyla Eksik Mecburi hizmetini tamamlamayan ilgilinin, 17 aylık eksik mecburi hizmetinin tahsilinin brüt maaştanmı yoksa o dönemdeki brüt maaşlarından mı alınacağını soruyorsunuz..
 

Mehmet AKDEMİR

Site Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
5,226
Puanları
403
Yaş
40
Çalıştığınız Bakanlık
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Çalıştığınız İl/İlçe
Van/Tuşba
2547 sayılı kanunun 33. maddesine göre (yurt dışı görevlendirmeleri) hem yök kanununda hem de diğer ilgili mevzuatta mecburi hizmetin ve eksik mecburi hizmetin hesaplanmasına ilişkin hükümler var. Ancak 2547 sayılı kanunun 35. maddesine göre (yurt içi görevlendirmeleri) hesap yöntemi bakabildiğim kadarıyla yok.

SORUM:
06.10.2008 tarihinde çalıştığı üniversiteden lisansüstü eğitim için başka bir üniversiteye giden bir araştırma görevlisi, 28.11.2014 tarihinde asli üniversitesine dönerek göreve başlıyor. Ağustos 2019 tarihinde istifa ederek başka kuruma geçmek için borcunun hesaplanmasını istiyor. Kişinin yaklaşık 17 ay eksik mecburi hizmeti kalmıştır. Eksik mecburi hizmet süresinin borç yükümlülüğünün hesaplanmasında dikkate hangi tarihler alınacaktır? 06.10.2008-28.11.2014 tarihleri arasında (öğrenim gördüğü sürece) almış olduğu brüt maaşların %50 artırımlı ve faiz oranı hesaplanarak mı, yoksa 2019 yılında en son aldığı brüt maaşın %50 artırımlı ve faiz oranı hesaplanarak mı borçlandırma yapılacak?
Teşekkürler...
Taahhüdün ihlal edildiği tarihten itibaren borç çıkarılıp, faiz başlangıç tarihi olarak yine aynı tarih baz alınacak.
Muhasebat Genel Müdürlüğünün Tebliği ek'tedir. Okursanız konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği

(Sıra No:16)



Kişilerden Alacaklar
...............................................
2- Mecburi Hizmet Yükümlülüklerini İhlal Edenlerde Borcun Doğuşu ve Faiz Başlangıç Tarihi:

Yargıtayın 05/6/1957 tarihli ve E.12, K.21 sayılı Kararında; Devlet ve resmi daireler hesabına okutulan;
- Tahsillerini bitirmeden kendi kusurları nedeniyle okuldan çıkarılan veya haklı bir sebep olmaksızın tahsilini bırakan öğrencilerden,
- Tahsillerini tamamladıktan sonra kanun ve taahhütleri gereğince yerine getirmekle yükümlü oldukları mecburi hizmetten kendi kusurları yüzünden çıkarılanlar veya haklı bir sebep olmaksızın mecburi hizmet süresini tamamlamadan bu hizmeti bırakanlardan,
aranılacak okul masraflarına ilişkin faizin başlangıç tarihi, ilgili kanun veya taahhütnamede faiz başlangıcının, masrafın gerçekleştiği veya harcandığı tarih olduğu açıkça yazılı olmadığı ve gösterilmemiş bulunduğu durumlarda, öğrencinin okulla veya hizmetle ilişiğinin kesildiği (taahhüdün ihlal edildiği) tarih olduğu belirtilmektedir.
Buna göre, özel kanunlarında veya yüklenme ve kefalet senetlerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça faiz başlangıç tarihi borç aslı için taahhüdün ihlal edildiği tarih, cezai şart için ise temerrüde düşürüldüğü tarih olarak kabul edilecektir.
 

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu Çözüldüğü için Kapatılmıştır. Yeni Başlık açarak sorunuzu yazın..
Üst Alt